طراحی و ساخت قالب در ایران خودرو دیزل

 
مقدمه 
گروه صنعتی خاور که در سال 1338 با هدف تولید انواع کامیونهای بنز و تحت لیسانس شرکت دایمز بنز آلمان تأسیس گردید، فعالیت خود رادر گارگاهی بسیار کو.چک و به عبارت بهتر در تعمیر گاهی در واقع در حوالی خیابان قزوین آغاز نمود. تولید اولین کامیون با ابتدایی ترین روش های مونتاژ در سال 39 به انجام رسید. در سال 43 عملیات احداث کارخانه در منطقه یافت آباد تهران شروع و دوسال بعد با تولید بسیار محدود بهره برداری از آن آغاز گردید. 
 
با گذشت زمان کارخانه به تجهیزات و ماشین آلات مجهز گردید وبدین طریق زمینه تولید انبوه کامیون در خاور فراهم شد. کارخانه کامیون سازی خاور که در واقع محور اصلی گروه می باشد در زمینی به وسعت 120000 متر مربع و با داشتن تاسیسات مدرن و توان تولید 15000 دستگاه کامیون در سال به فعالیت مشغول می باشد. این کارخانه ضمن اینکه وظیفه مونتاژ انواع کامیون را عهده دار می باشد، خود نیز راساً سازنده انواع اتاق و تعداد قابل توجهی از قطعات کامیونهای مختلف می باشد.
 
 اگرچه خاور اعتبار قدیمی ترین تولید کننده کامیون در منطقه را دارا است، در عین حال به عنوان مدرنترین و بزرگترین تولید کننده کامیون در خاور میانه شناخته شده است. در چند سال اخیر خاور با تولید بالغ بر 30 نوع کامیون در تیپهای مختلف سبک، نیمه سنگین و سنگین ، نقش فوق العاده ای را در تأمین نیاز های کشور چه در دوران جنگ تحمیلی و بازسازی و چه در توسعه اقتصادی کشور ایفا نموده است. با پایان جنگ تحمیلی و تدوین برنامه های توسعه افتصادی کشور، گروه صنعتی خاور نیز با در نظر گرفتن نیاز های جدید کشور و داشتن نیم نگاهی به بازار های جهانی حرکتهای پر شتابی را آغاز نمود و در سالهای اخیر با برنامه ریزی های لازم تمامی سعی خود را جهت ارتقا، کمی و کیفی فعالیتها به کار برده است. این شرکت با خریداری کلیه سهامش توسط شرکت ایران خودرو، در تاریخ 30/1/79  رسماً به ایران خوردو دیزل تغییر نام یافت. 
 
 
کلمات کلیدی:

ایران خودرو دیزل

ماشین فرز با کنترل هایدن هاین

طراحی و ساخت قالب های برش

 
 
فهرست
مقدمه 4
تاریخچه شرکت 4
تاریخچه مرسدس بنز 5
 
فصل اول- مقدمه ای در طراحی و ساخت قالب
بخش طراحی قالب 8
تعریف برش 9
انواع قالب های برش
تقسیم بندی قالب طبق جریان تولید 10
1- مراحل طراحی قالب های برش 11
1-1 محاسبه و طراحی نوار تغذیه
1-2 ایستگاههای بیکار
1-3 محاسبه سنبه
1-4 محاسبات ماتریس
1-5 ماتریس گیر 
1-6 صفحه سنبه گیر 
1-7 ضربه گیر 
1-8 کانالها 
1-9 طراحی ورق گیر و بیرون انداز 
1-10 میل راهنما و بوش راهنما 
1-11 استپ انگشتی 
1-12 محل نصب توپی
1-13 استپ کورس 
1-14 قلاب 
1-15 کفشک ها
قالب های خم کاری 
قالب های کشش 
2- مراحل ساخت قالب و مونتاژ 17
2-1 کفشک ها
2-2 میل راهنمای بوش راهنما و قلاب 
2-3 ماتریس و ماتریس گیر 
2-4 سنبه و سنبه گیر 
2-5 صفحه ورق گیر 
2-6 کنال ورق 
2-7 مونتاژ صفحه سنبه گیر در کفشک بالا 
 
فصل دوم
ماشین های کنترل عدسی 20
ماشین فرز با کنترل هایدن هاین 
 
فصل سوم
نتیجه گیری و ارزیابی 
نقشه ها و پیوست ها . منابع